Jak vyčistit pračku aneb jak odstranit zápach v pračce

Jak vyčistit pračku

Na internetu je spousta babských rad na čištění pračky, které v praxi pořádně nefungují. Po vyzkoušení mnoha různých pochybných metod jsem nakonec dala dohromady pro účely naší rodiny - nejen, že mně osobně vadil zápach linoucí se z pračky, ale hlavně proto, že naše dcerka měla problémy s atopickým ekzémem a po sérii pokusů a omylů jsme přišli na to, že se jí problémy výrazným způsobem zhoršují právě díky špatné péči o prádlo. Postupně tento postup s velkým úspěchem vyzkoušelo mnoho mých známých a kamarádek a všichni si jej pochvalují. Opravdu to funguje, takže s naprosto klidným svědomím tento návod na vyčištění pračky doporučuji i Vám. Budete ohromeni!

Nejčastější problémy vyžadující okamžité vyčištění pračky

  • Zapáchající nebo zatuchlá pračka
  • Zapáchající prádlo po vyprání
  • Pračka zanesená vodním kamenem
  • Plíseň v pračce
  • Prádlo způsobuje dráždění pokožky nebo problémy s pokožkou
  • Prádlo způsobuje problémy u osob s citlivou pokožkou (např. miminka, osoby s atopickým ekzémem apod.) 
Pokud něco z uvedeného u Vás pozorujete, určitě si přečtěte celý článek, protože Vaše pračka nutně potřebuje vyčistit – praní v ní už není hygienické ani efektivní. 

Testovací sada na vyčištění pračky

Nezávazně vyzkoušejte a uvidíte sami – budete ohromeni výsledkem a krásnou vůní Vaší pračky!

Nejlepší postup jak dokonale vyčistit pračku

Jako první si vytáhněte z pračky přihrádky na prášek i na aviváž. To by mělo být možné jak u praček s předním tak i vrchním plněním.

Šuplík doporučuji opláchnout pod vodou a namočit do kyblíku s horkou vodou a s jednou odměrkou univerzálního multifunkčního agenta s obsahem kyslíku.

Podle znečištění šuplíku nechejte agenta působit. U běžně znečištěného šuplíku stačí cca 1 hodina.

Pokud jsou nánosy opravdu velké, můžete nechat agenta působit přes noc. Poté opláchněte pod vodou a dle potřeby dočistěte houbičkou.

Čištění přihrádky v pračce
Čištění těsnění pračky

V mezičase můžete vyčistit těsnící gumu a vytřít všechny záhyby těsnící gumy. Pokud byste narazili na plíseň, doporučuji ji odstranit buď opět multifunkčním agentem s obsahem kyslíku nebo použít aktivní bezchlórový prostředek Eurona (kód výrobku 3167).

Pozor! Guma je připevněna napevno, nesnažte se ji vytáhnout. 

Je potřeba důkladně vytřít i vnitřní část kolem přihrádek a také samotné trysky. Díky ucpané trysce nebude v přihrádce dostatečný proud vody, který splachuje prášek a aviváž do pračky. Prádlo pak dostatečně nevoní a zbytky pracích prostředků zůstávají v přihrádce pračky.

Nakonec použijeme čistič pračky dle návodu. Nasypte obsah celého sáčku do prázdného bubnu pračky a nastavte teplotu na 60-90 stupňů bez předpírky. Dle potřeby postup zopakujte – toto je nutné zejména v případě, kdy byla péče o pračku dlouhodobě zanedbaná. Často (zejména při prvním čištění) se stává, že je postup potřeba zopakovat, jelikož se při čištění začnou uvolňovat letité nánosy nečistot a tím pádem se začne i linout dodatečný zápach. Po druhém čištění už by zápach měl zcela zmizet. Proto pro první čištění doporučuji koupit rovnou dvě balení čističe.

Po takto důkladném vyčištění, zejména pokud pračka dlouho nebyla předtím čištěna, doporučuji při prvním praní vyprat jen samotný hadr, který zachytí případné zbývající nečistoty uvolněné při předchozím čištění, které by se jinak uvolnily do prádla. 

Celý postup můžete sami snadno nezávazně vyzkoušet – objednejte si za pár korun testovací sadu na vyčištění pračky.

Proč vůbec čistit pračku?

Objednat čistič pračky

Vyzkoušejte sami jak je účinný! Do 48 hodin u Vás!
Ekologický

Vaše pračka se při běžném provozu zanáší jak vodním kamenem, tak různými složkami pracích prášků – plnidly, barvivy a různými druhy solí. To vše totiž obsahují běžně dostupné prací prostředky i aviváže, které normálně koupíte v obchodech. Tyto uměle dodané složky pracích prostředků nejenže negativně působí na Vaši pokožku (viz články Jak a s čím prát ekologicky a zdravě a Tipy pro péči o citlivou pokožku), ale také výrazně zkracují životnost Vaší pračky.

Jelikož při praní samozřejmě vzniká vlhkost, bývají dalším typickým problémem u praček nejrůznější druhy plísní. Plíseň můžete najít i na viditelných částech pračky – v přihrádkách na prášek a aviváž a u praček s předním plněním i na těsnící gumě.

Další nečistoty se nachází i na hůře viditelném místě – v odtokové hadici. Bez pravidelné údržby na všech místech dochází k množení bakterií a tím pádem ke vzniku nepříjemného zápachu.

Proto je důležité čas od času pračku řádně vyčistit, zbavit ji zápachu, plísní, bakterií, vodního kamene a dalších nečistot. K tomuto účelu Vám doporučuji objednat si na vyzkoušení již zmíněnou testovací sadu na vyčištění pračky.

Kdy a jak často čistit pračku?

Pračka nesmí v žádném případě být jakkoliv nepříjemně cítit – pračka by naopak měla příjemně vonět. Takže pokud už cítíte u pračky jakýkoliv zápach, je opravdu nejvyšší čas ji důkladně vyčistit – a to nejen povrchově, ale i zevnitř (kde se s hadrem nedostanete), s použitím čističe pračky

V případě, že používáte běžně dostupné prací prostředky, doporučujeme čištění pračky provádět každé 3 měsíce.

Pro srovnání – při používání ekologického pracího prášku nebo jiných pracích prostředků a aviváží od Eurony postačí čistit pračku tímto čističem pouze jednou za rok. Je to z toho důvodu, že prací prostředky a aviváže Eurona neobsahují plnidla a další škodlivé látky, které pračku zanášejí a negativně působí i na Vaši pokožku. Více informací se dočtěte například v článku Jak a s čím prát ekologicky a zdravě.

V tuto chvíli je dobré zapřemýšlet, v čem pereme a jestli nám používání běžných pracích prostředků stojí jak za riziko podrážděné pokožky, tak za zvýšené náklady spojené s čištěním pračky.

Vyzkoušejte vzorky pracích prášků!

Požádejte si o zaslání vzorků ekologických pracích prášků!

Následná údržba pračky po čištění

Pračce neprospívá vlhkost uvnitř pracího bubnu, proto po každém praní nechávejte otevřená dvířka pračky.

Pravidelně otírejte gumové těsnění, sklo dvířek a přihrádky na dávkování pracího prostředku a aviváže.

A nezapomínejte ani na filtr pračky, který je potřeba čas od času vyčistit.

Ihned po vyčištění začněte používat ekologický prací prášek nebo jiné prací prostředky a aviváže Eurona, které neobsahují plnidla – tím se prodlouží intervaly čištění a budete šetřit jak Vaši pračku, tak Vaše zdraví i peněženku.

Takto udržovaná pračka zůstane čistá a voňavá po velmi dlouhou dobu a stačí ji následně pravidelně čistit pouze jedenkrát ročně.

Pozor!!!

  • Pokud máte opravdu starou pračku s letitými nánosy vodního kamene, tak ji s největší pravděpodobností drží pohromadě již pouze vodní kámen. Použitím čističe pračky a odstraněním vodního kamene byste pračku mohli v takovém případě definitivně zničit – v takovém případě použití čističe pračky samozřejmě není doporučeno.
  • Pokud máte odpadní hadici pračky vyvedenou do vany, ihned po dokončení čištění vanu preventivně vypláchněte, abyste předešli možnému poškození povrchu vany.

Nechejte si zaslat vzorky!

Požádejte si o zaslání vzorků námi doporučovaných prostředků na Vaši adresu!
Přesvědčete se sami, jak jsou účinné a jak nádherně voní!

Líbil se Vám článek? Dejte vědět svým známým!

Facebook
Twitter
Skype
WhatsApp
Email