Vodní kámen je přítomný v každé domácnosti, někde více, někde méně, v závoslosti na kvalitě vody. Nejčastěji jej najdeme v koupelně a kuchyni, na armaturách nebo toaletách - všude tam, kde předměty přicházejí do kontaktu s vodou. Pojďme se podívat na vyladěné postupy na odstranění vodního kamene - ukážeme Vám jak jej prakticky bez práce, šetrně a přitom ekologicky odstranit ze všech nejběžnějších povrchů v každé domácnosti.
Co je vodní kámen?
Vodní kámen je povlak vzniklý z vysrážených minerálů, přítomných ve vodě. Obecně čím je voda tvrdší, tím více vodního kamene vzniká a postupem času se usazená vrstva o to více zvětšuje. Vodní kámen má většinou formu bílého povlaku, který v některých případech může být i nažloutlý anebo nahnědlý a jeho základní složkou je obvykle uhličitan vápenatý.
Jak vodní kámen vzniká
Vodní kámen vzniká vyloučením iontů kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého z vody. Tyto se pak ve formě tenkého povlaku usazují na všech površích, po kterých voda teče, na kterých se sráží nebo odpařuje a v nádobách, ve kterých se voda přechovává. Obzvláště rychle se vytváří v prostředí, kde dochází k zahřívání a následnému ochlazování vody, například v rychlovarných konvicích. Díky změně teploty ve vodě totiž dochází k intenzivnějšímu uvolňování iontů z vody a jejich následnému přilnutí k povrchu.
Jak odstranit vodní kámen z různých povrchů
Největším zdrojem vodního kamene v domácnosti je koupelna. Jak koupelnu rychle bez námahy vyčistit jsme podrobně popsali již v článku Jak rychle uklidit koupelnu (sprchový kout).
Obecně pak pro čištění vodního kamene z různých druhů povrchů platí různé postupy a pro každý povrch je určen jiný přípravek. Pojďme se tedy podívat na nejběžnější povrchy v domácnosti, kde vzniká vodní kámen a ukážeme si jak je nejsnadněji vyčistit.
Podrobné návody, postupy, fotografie, ukázky použití a tipy k použití jednotlivých prostředků naleznete na odkazech uvedených níže. Jak sami můžete vidět, všechny postupy jsou prakticky bez práce, žádné drhnutí, škrábání apod. Všechny doporučované prostředky jsou ekologické a šetrné jak k životnímu prostředí a čištěným povrchům, tak k Vaší pokožce.
Doporučované přípravky si můžete sami zdarma vyzkoušet a přesvědčit se, že opravdu fungují. Požádejte si o zaslání vzorků zdarma.
Odstranění vodního kamene z vodovodní baterie
- Čistič koupelen
- Nastříkat
- 15 minut nechat působit
- Opláchnout nebo omýt vodou
Odstranění vodního kamene z varné konvice
- Rychlorozpouštěč vodního kamene
- Povařit
- Vypláchnout
Odstranění vodního kamene ze záchodové mísy
- Supergel na rez a vodní kámen
- Nanést (a ideálně zafixovat)
- 30 minut nechat působit
- Opláchnout vodou
Odstranění vodního kamene z pračky
- Čistič pračky
- Nasypat do pračky
- Spustit praní na 60-90 stupňů bez předpírky
Odstranění vodního kamene ze skla, dlaždic nebo sprchového koutu
- Čistič koupelen
- Nastříkat
- 15 minut nechat působit
- Opláchnout nebo omýt vodou
Video
V následujícím videu můžete sami vidět, jak snadné je čištění odstranění usazenin a vodního kamene ve sprchovém koutu s čističem koupelen, pokud používáte správný postup. Výsledek je opravdu dechberoucí a prakticky bez práce.
Vyzkoušejte si sami!
Přesvědčte se sami jak jsou účinné a jak nádherně voní!