Jak a s čím prát ekologicky a zdravě

Čisté prádlo

Pereme denně. A do praček samozřejmě dáváme prací prostředky. Ale už jen málokdo se zamyslí nad tím, jaký dopad mohou mít prací prostředky na naše zdraví a čistotu přírody. Bereme za samozřejmost, že prádlo je čisté a další věci neřešíme. Pojďme se ale podívat na to, jak můžeme prát ekologicky i zdravě a neničit tak své zdraví a přírodu kolem nás.

Ekologický prací prášek a běžný prací prášek

V televizních reklamách se to dnes jen hemží idylickými scénami s krásně vypraným prádlem, smějícími se dětmi a nádhernou přírodou v pozadí. Smutnou skutečností však je, že tyto reklamy nás přesvědčují o koupi něčeho, co je opravdu na hony vzdálené zdravému praní. Naprostá většina běžně dostupných pracích prostředků totiž obsahuje spoustu toxických látek, které jsou škodlivé jak pro nás samotné, tak i pro přírodní prostředí.

Barevné prádlo

Tyto škodlivé látky jednak pronikají do půdy a do spodních vod a také, protože zůstávají v prádle, mohou také dráždit naši pokožku a tím přispívat ke vzniku ekzémů, vyrážek a jiných kožních problémů. Proto se i pro miminka, malé děti a osoby s citlivou pokožkou vůbec nedoporučuje běžné prací prášky používat. Ti z Vás, kteří se například starali o dítě s atopickým ekzémem, nebo kteří mají v domácnosti osoby s citlivou pokožkou, mi jistě dají za pravdu.

Správný ekologický prací prášek tyto látky vůbec neobsahuje, perfektně se rozpouští a díky tomu se neusazuje v prádle ani ve Vaší pračce. Díky tomu nemá nežádoucí účinky na Vaši pokožku a v přírodě se běžným biologickým procesem snadno rozkládá. 

Jaké škodlivé látky obsahují běžné prací prášky?

Souhrnně bychom mohli označit tyto látky za tzn. plnidla. Jde o látky, které většinou nemají příliš velký vliv na kvalitu praní a jsou do pracích prostředků výrobcem přidávány většinou za účelem levného zvětšení jeho objemu. Zákazník pak má pocit, že ušetřil, protože za málo peněz dostal velké balení pracího prášku. Většinou jde o velmi špatně rozpustné látky, které se usazují jak v prádle, tak v pračce.

Seznam těchto škodlivých látek by mohl být velmi obsáhlý (tyto informace jsou běžně dostupné všude na internetu, takže kdo chce, může si detailnější informace dohledat i sám), ale pojďme se podívat alespoň na ty nejběžnější:

  • Síran sodný – používá se na zvětšení objemu a v pracím prášku ho je nejvíc. Nemá ale žádný vliv na kvalitu praní.
  • Bělidla – nejčastěji jde o perkarbonát sodný.
  • Tenzidy – látky (většinou) ropného původu, které rozpouštějí nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování. 
  • Dále pak lze, zejména u levnějších prášků, najít velmi kreativní koktejl různých „nastavovadel“, například pomleté husí brky, drcené sklo nebo křídu.

Jaký ekologický prací prášek zvolit?

Vzorky prášků zdarma!

Požádejte si o zaslání vzorků ekologických pracích prášků zdarma!
Zdarma

Vynikající volbou je ekologický prací prášek od Eurony. Eurona je český výrobce ekologické drogerie a kosmetiky, který v roce 2017 získal kromě značky Česká kvalita i certifikaci Ekologicky šetrný výrobek. Více informací se můžete dočíst například v článku O Euroně.

Tyto prací prášky nejsou toxické pro vodní prostředí, jsou snadno biologicky rozložitelné, neobsahují fosfáty, chlór, formaldehydy a perboráty a nejsou testovány na zvířatech.

Ekologické prací prostředky od Eurony jsou dostupné ve variantách pro různé typy prádla a vyrábí se jako gely i prášky. Prášky jsou účinnější a účinkují při vyšší teplotě (od 40 stupňů), gely jsou zase šetrnější k prádlu a prát se může jen na 30. Pro miminka, malé děti a osoby s obzvláště citlivou pokožkou a ekzémy je pak vhodné zvolit řadu Eco MIMI (kód výrobku 6350), která je pro pokožku obzvláště šetrná.

A co se účinnosti ekologického pracího prášku týká, rozhodně se nemusíte bát, že by tyto prostředky byly méně účinné. Naopak! Díky většímu obsahu aktivních látek prádlo vyperou dokonale, není zašedlé a zanesené špatně rozpuštěným práškem.

Jak správně používat ekologický prací prášek?

Pokud se rozhodnete pro používání ekologického pracího prášku, měli byste začít tím, že si pořádně vyčistíte pračku a zbavíte ji usazených škodlivin z předchozích pracích prostředků, které jste používali dříve. Pokud byste pračku nevyčistili, ještě dlouhou dobu by se škodlivé látky z usazenin v pračce dostávaly do prádla. Více o tom píšeme v článku Proč je nutné pravidelně čistit pračku?.

Dávkování ekologického pracího prášku bude pro Vás rovněž trochu nezvyklé. Oproti běžným pracím práškům, které jste používali dříve, budete dávkovat jen nepatrný zlomek, přibližně tak 3-4x méně, než jste byli zvyklí. U Eurony se k tomu používá malá finta – prášek (či gel) se dávkuje pomocí speciální odměrky (nutno koupit zvlášť za 9Kč – kód výrobku 4008) přímo do bubnu. Má to několik výhod – díky konstrukci odměrky se dávka prášku dostane k prádlu postupně a celá (při dávkování přes „šuplík“ totiž prací prostředek mnohdy zůstane v přihrádce namísto v prádle). Navíc šuplík na prášek zůstane také čistý a nezanáší se trysky, které v něm jsou. 

Vzorky ekologických pracích prášků zdarma!

Požádejte si o zaslání vzorků námi doporučovaných ekologických pracích prášků zdarma a přesvědčete se sami o jejich účinnosti!
Zdarma

Líbil se Vám článek? Dejte vědět svým známým!

Facebook
Twitter
Skype
WhatsApp
Email